IІнтерв’ю із заступником Генерального секретаря НАТО з питань публічної дипломатії, послом Таканом Илдемом
Які найвищі пріоритети трансформації НАТО після Брюссельського саміту?
В конкретних термінах це означає підвищення готовності наших сил, підвищення нашої здатності переміщувати їх через Атлантику і в середині Європи, модернізація нашої структури військового управління та створення нового центру кібер операцій, а також груп підтримки з протидії гібридним загрозам.
Саміт показав, що коли світ змінюється, Європа і Північна Америка стоять разом і діють разом в рамках НАТО.
Чи були анексія Криму та події на Донбасі та навколо нього підставою для трансформації НАТО?
НАТО трансформується з часу закінчення «холодної війни». Після агресивних дій Росії проти України та незаконної та нелегітимної анексії Криму, НАТО здійснила найбільшу адаптацію своєї колективної оборони з часу закінчення «холодної війни». НАТО не планувала розгортати сили у східній частині Альянсу, до того, як не відбулась незаконна і нелегітимна анексія Криму Росією.
НАТО відреагувала поміркованим, захисним і пропорційним способом у відповідь на застосування Росією військової сили проти своїх сусідів.
План дій щодо забезпечення готовності був започаткований на саміті НАТО в Уельсі у 2014 році як основний рушійний чинник змін у позиціях Альянсу щодо стримування та оборони. Він був ініційований для забезпечення готовності Альянсу оперативно та впевнено реагувати на нові виклики безпеці зі Сходу та Півдня. Розвитком цієї ініціативи на Варшавському саміті стали прийняті подальші заходи, такі як Посилена передова присутність НАТО, включаючи ротаційні розгортання чотирьох бойових груп у Польщі та трьох країнах Балтії, а також Адаптована передова присутність на південно-східному кордоні Альянсу, включаючи збільшення військово-морської присутності і військових навчань в Чорному морі. На саміті в Брюсселі цього року лідери країн-членів НАТО погодилися на Ініціативу щодо готовності НАТО, так звану «Чотири по 30». Союзники зобов’язалися до 2020 року мати 30 механізованих батальйонів, 30 авіаційних ескадрилей і 30 бойових кораблів, готових до застосування протягом 30 днів або менше. Ці сили можуть бути надані НАТО для швидкого підкріплення під час кризи.
Наша готовність також демонструється збільшенням кількості наших військових навчань. У жовтні НАТО провела найбільші військові навчання після закінчення «холодної війни» – Trident Juncture у Норвегії, в яких взяли участь 50 тисяч військовослужбовців. Проведення цих навчань потребувало величезного логістичного забезпечення: переміщення 65 кораблів, 250 літаків і 10 000 транспортних засобів з Каліфорнії або Туреччини до Норвегії. Ці навчання стали демонстрацією адаптації та рішучості НАТО.
Чи на часі перегляд підходу НАТО до партнерства?
НАТО вклала більше двох десятиліть у розбудову міцних партнерських відносин. Одним з основних напрямів, визначених у Стратегічній концепції НАТО, є кооперативна безпека. Цей важливий компонент залишається таким же важливим, як і завжди – з огляду на складність загроз безпеці, з якими стикаються наші союзники та партнери. <.br>
Ми маємо кілька партнерських форматів, включаючи Партнерство заради миру, Середземноморський діалог, Стамбульську ініціативу співпраці, а також наших партнерів по всьому світу. Крім того, у нас є ряд особливих партнерств, наприклад, Особливе партнерство з Україною.
Ми співпрацюємо з нашими країнами-партнерами через комплекс політик, програм, планів дій та інших заходів. Багато інструментів орієнтовані на важливі пріоритети взаємосумісності та розбудови спроможностей, а також на підтримку реформ у сфері оборони та безпеки.
Багато наших партнерів зробили свій внесок у місії та операції НАТО; вони стояли пліч-о-пліч з союзними військами в Афганістані, в складі сил KFOR в Косово, або в нашій операції з протидії піратству біля Африканського Рогу. Україна була відмінним учасником операцій НАТО і на певному етапі робила внесок у всі операції НАТО – від Балкан до Афганістану – і ми дуже вдячні за це.
Особливе значення має наше партнерство з Європейським Союзом. Під час Брюссельського саміту Генеральний секретар НАТО і президенти Європейської Ради та Європейської Комісії підписали нову декларацію про співробітництво між НАТО і ЄС, демонструючи наше бажання поглибити співпрацю. За останні два роки НАТО і ЄС досягли безпрецедентного рівня співпраці. Ми спільно працюємо над питаннями морської безпеки, протидії гібридним загрозам і реагування на кризу біженців і мігрантів. Ми також обмінюємося попередженнями в режимі реального часу про кібер атаки і беремо більшу участь у навчаннях один одного. Більше того, ми зараз активізуємо нашу співпрацю у сфері кібер захисту, військової мобільності та протидії гібридним загрозам.
Наскільки НАТО готова до нових загроз і викликів, чи все ще час вивчання уроків минулого?
За останні кілька років члени Альянсу прийняли важливі рішення для зміцнення спроможностей НАТО у протидії гібридним загрозам – зміцнення спроможностей кібер захисту, стійкості власних мереж та інфраструктури, а також налаштування систем раннього попередження.
НАТО також підтримує союзників у таких сферах, як цивільна готовність до реагування на хімічні, біологічні, радіологічні та ядерні інциденти; захист критичної інфраструктури; стратегічні комунікації; захист цивільного населення; кібер захист; енергетична безпека; і боротьба з тероризмом.
І, нарешті, але не менш важливо, НАТО значно розширило співпрацю з партнерами, включаючи Україну, де ми обмінюємся досвідом через нещодавно створену Платформу Україна-НАТО з питань гібридної війни.
НАТО та Україна: чи не настав час підвищити рівень особливого партнерства?
Україна є одним з найстаріших і найважливіших партнерів НАТО. Наші відносини розпочались на початку 1990-х років, коли нова незалежна Україна приєдналася до Ради Північноатлантичного співробітництва (1991 р.) і до програми Партнерство заради миру (1994 р.). Відносини були посилені підписанням Хартії про особливе партнерство 1997 року, на основі якої створено Комісію Україна-НАТО для подальшого співробітництва. У 2008 році Комісія Україна-НАТО погодилася започаткувати Річну національну програму (РНП) для підтримки зусиль України в подальших реформах, спрямованих на реалізацію євроатлантичних прагнень України.
З 2009 року РНП залишається основним інструментом для України в просуванні реформ. Реформи продовжували бути необхідними, коли Україна вирішила відкласти свої євроатлантичні прагнення з порядку денного у 2010 році, і тим більше, зараз, коли Україна дотримується своєї мети – відповідність до стандартів НАТО до 2020 року, за підтримки та консультацій з боку НАТО. Україна має можливість повною мірою використовувати потенціал РНП.
Наше співробітництво суттєво посилилося після агресивних дій Росії проти України у 2014 році. НАТО та його союзники значно збільшили свою практичну підтримку Україні. Крім того, союзники знову і знову підтвердили свою підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і зобов’язалися не визнавати незаконну та нелегітимну анексію Криму.
Альянс також продовжує надавати політичну та практичну підтримку Україні через більш ніж 40 спеціальних заходів підтримки, що містяться в Комплексному пакеті допомоги (CAP), прийнятому країнами Альянсу на Варшавському саміті ще в 2016 році. До пакету входить низка Трастових фондів, програми розбудови можливостей, та дорадча підтримка. Крім того, багато країн – членів НАТО надають потужну підтримку на двосторонньому рівні. Підтримка, яка надається Україні, є безпрецедентною. Діяльність НАТО в Україні охоплює дуже широке коло питань. Багато чого було досягнуто, але ми повинні ще більше активізувати наші зусилля, з огляду на виклики, які стоять перед нами.